займ на карту онлайн

Jak uszyć sukienkę mając wykrój bluzeczki? (DIY)

Jak uszyć sukienkę mając wykrój bluzeczki? (DIY)

Dostałam zamówienie na sukienkę: ładna, codzienna, skromna, ale krótka, nadająca się do szkoły i absolutnie nie oversize. Siostrzenica, jak to bywa z nastolatkami, jest raczej wymagająca, więc miałam zagwozdkę. Szczególnie, że jeszcze kilka miesięcy temu twierdziła, że w żadnym wypadku sukienek nosić nie będzie. Postanowiłam, że uszyję sukienkę z granatowej dzianiny dresowej, z raglanowym rękawem i sportowym wykończeniem, by można było do niej założyć zarówno  trampki, jak i balerinki. Przy okazji uszyłam też sukienkę dla siebie. Prostą, codzienną z szarej dresówki.

Znalazłam wykrój na raglanową bluzeczkę na papavero “koszulka szeryfa”. W oryginalnym wykroju koszulki skróciłam rękawki, powiększyłam odrobinę dekolt i dodałam zaszewki. Taką samą sukienkę można uszyć mając jakąkolwiek dzianinową bluzeczkę,  wystarczy doszyć do niej dół.

jak zrobić zaszewką cz. 1

jak zrobić zaszewką cz. 1

Jak widać na rysunku, ubrania bez zaszewek przeznaczone są raczej na osoby bez biustu, lub szyte z bardzo elastycznych dzianin, by biust miał się jak wypchać. Jeśli żaden z tych warunków nie jest spełniony, wygląda to jak na drugim obrazku. Robią się zmarszczki koło pach, a przód podchodzi do góry. Przy luźnej, dłuższej bluzeczce jest to prawie nie widoczne, ale w sukience, kiedy trzeba jeszcze doszyć dół, to nie ma szans wyglądać dobrze (dlaczego? można zaobserwować na tej sukience). Dlatego dorobiłam zaszewki.

jak zrobić zaszewki cz. 2

jak zrobić zaszewki cz. 2

Rozcięłam wykrój na wysokości biustu i rozsunęłam na jakieś 2-4 cm (dla siostrzenicy zrobiłam 2, dla siebie 4). Między rozcięciem zrobiłam poziomą zaszewkę. Koniec zaszewki powinien się kończyć najdalej 3 cm od szczytu biustu. Ale w tym przypadku może być jeszcze krótsza. Ta zaszewka załatwiła oba problemy. Dzięki temu, że dodała miejsce na biust, wyrównała się długość przodu i tyłu, a przy okazji zniknęły zmarszczki przy pachach.  W podobny sposób można postąpić też z gotową koszulką, do której chcemy doszyć spódnicę, lub, która źle się układa, a jest wystarczająco materiału, by móc ją odrobinę skrócić. Oczywiście nie jest to sposób najbardziej zgodny ze sztuką konstrukcji odzieży, jednak wiele razy przeze mnie wypróbowany i dobrze się sprawdza, szczególnie przy dzianinach.

Obie spódnicę zrobiłam z trapezu. Dla siostrzenicy, trochę go poszerzyłam, by sukienka ładnie się układała. U siebie dodałam tylko kilka centymetrów na  dwie dość płytkie kontrafałdy. Sukienka Wiktorii wykończona jest dzianiną w kolorze musztardowym, a w talii ma dodatkowo włożoną gumkę. Moja ma tylko wszyty ściągacz w talii, a zamiast gumki jest pasek. Rękaw po prostu podwinęłam a dekolt wykończyłam lamówką. I tak oto z jednego wykroju powstały dwie całkowicie odmienne sukienki.

sukienka z dresówki, jak uszyć sukienkę z raglanem

a to już odpoczynek w cieniu

 

Udostępnij:

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>