займ на карту онлайн

Jak wszyć kieszenie do prawie każdej spódnicy/sukienki. (tutorial)

Jak wszyć kieszenie do prawie każdej spódnicy/sukienki. (tutorial)

Kieszenie to rzecz niezwykle istotna. O czym zapomina większość producentów odzieży dla kobiet. Gdybym wierzyła, w teorie spiskowe, to napisałabym, że robią to by nas zniechęcić do spódnic lub zmusić do kupienia torebki na każdą okazję. W teorie spiskowe nie wierzę, a do kupowania torebek specjalnie mnie przekonywać nie trzeba. Oznacza to jednak, że braku kieszeni w kieckach nijak wytłumaczyć się nie da. Zazwyczaj pojawiają się w którymś sezonie, bo znany projektant pokazał je na wybiegu, ale później znikają.

Do kieszeni można włożyć ręce, klucze, bilet, chusteczki i wiele innych niezbędnych rzeczy. O tym pewnie mogliby więcej poopowiadać panowie.

Kieszenie prócz funkcji użytkowej, bardzo ważnej, pełnią też inną, nie mniej istotną. Kieszonki na biuście ładnie zakrywają braki w tym miejscu. Kieszenie na biodrach poszerzają tą część ciała, więc kobiety o kształcie kielicha mają dodatkowe narzędzie, by wymodelować sylwetkę. Kieszenie z tyłu, szczególnie te z klapkami dodają objętości płaskiej pupie. Spódnic marszczonych, z koła lub jego części poszerzać specjalnie nie trzeba bez względu na wielkość i proporcje kształtów jakie skrywają, dlatego tutaj lepiej sprawdzają się kieszenie w szwach bocznych. Dobrze wszyte są niemal niewidoczne i pasują wszędzie i do wszystkiego. I ja dziś o takich właśnie kieszeniach.

Jako osoba od kieszeni uzależniona ze względów praktycznych i nie tylko, zostałam zmuszona do poradzenia sobie z sytuacją chronicznego ich braku. Kieszenie można wszyć do gotowej sukienki/spódnicy. Można też “dorobić” do wykroju, który takowych  nie przewiduje.

W ostatnim wpisie pokazywałam jak uszyć spódnicę z sukienki. W instrukcji pominęłam etap wszywania kieszeni, bo uważam, że zasługuje on na osobny temat. Nadrabiam.

Jak wszyć kieszenie do spódnicy/sukienki?

Potrzebne będą:

- rozszywaczka (prójka), nożyczki, szpilki, nici

- tkanina na kieszenie (bawełna lub podszewka, jak najbardziej zbliżona kolorystycznie – u mnie to były rękawy tej tuniki)

- maszyna do szycia

Zaczynamy od narysowania serca. Dość pękatego z głębokim wcięciem.  Z serca zostawiamy połowę i dorysowujemy zapas na szew. Powinna nam się na tym półsercu zmieścić  dłoń. Kopiujemy 2x na złożonej tkaninie.  Ostatecznie mamy coś, co bardziej przypomina płuca niż serce. Obrzucamy owerlokiem lub zygzakiem, lub zostawiamy obrzucanie na później.

jak zrobić kieszeń

Rozpruwamy bok spódnicy/sukienki w miejscu gdzie ową kieszeń chcemy umieścić (u mnie 4 centymetry poniżej talii), na odpowiednią szerokość, plus kilka centymetrów dla wygody wszycia.

k2

Szpilkujemy kieszenie, w miejscy gdzie mają być przyszyte, sprawdzając, czy aby na pewno są równo ułożone. Pamiętając o zasadzie: prawa do prawej. Wprawdzie kieszeń ma zostać niewidoczna, ale tak dla komfortu psychicznego warto zwrócić na to uwagę.

k3

Przyszywamy kieszenie do szwów bocznych. Jeśli zależy nam, by były jak najmniej widoczne, przyszywamy jak najbliżej krawędzi materiału sukienki/spódnicy. Prasujemy. (Obrzucamy ten szew, jeśli wcześniej nie obrzuciliśmy kieszeni). Następnie zszywamy części razem, by powstał worek kieszeni. Prasujemy znów. (I obrzucamy, jeśli nie zrobiliśmy tego na początku). Kieszeń to chyba jedyny element, który łatwiej obrzucić na maszynie ściegiem owerlokowym, niż na owerloku, bowiem ten ostatni nie lubi ostrych łuków.

k4

Kieszenie gotowe, ale takie kieszenie mogą nam się majdać, to wprzód to w tył. Aby pozostawały w jednej pozycji, warto je zabezpieczyć dodatkowym szwem. Jak na zdjęciu poniżej. Pod warunkiem oczywiście, że będzie wyglądał dobrze, bo nie zawsze będzie. Ja pokusiłam się o kontrastową nitkę.

kieszen6

 

Gotowa spódnica, wygląda tak:

 

takie tam

spódnica z dżinsu, spódnica z jensu

 

Udostępnij:

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>